CNC Kodu Oluşturma (CAM)

CNC (Computer Numerical Control) Numerik sisteme göre çalışan kodlar vasıtası ile tezgahın elle idaresini minimize ederek bilgisayar kontrolü ile parçanın işlenmesini tanımlamaktadır. CNC tezgahlarda basit işlem gerektiren parçaların kodları elle yazılması kolaydır. CNC dilini bilen bir operatör bile kolaylıkla bu kodları çıkartarak parçanın işlemesini yapabilir. Fakat özellikle yüzey taraması gereken, karışık şekilli, bombeli ve kod çıkarılması zor parçaların işlenmesinde bir bilgisayar programı kullanılarak kodların oluşturulması gerekmektedir.

cnc işleme

3CA size zor parçalarda işleme G kodlarını çıkarmayı teklif etmektedir. Program birebir tezgahı simüle ettiğinden, henüz size gelen parça teklif aşamasındayken oluşacak süreyi öngörüp rekabetçi bir fiyat verebilirsiniz. Program yardımıyla oluşturulan CNC kodları ile hali hazırdaki işlerinizin süre bakımdan gerçekten verimli olup olmadığını görebilirsiniz.

CATIA-machining

3CA size sürenizi en iyi şekilde değerlendirmeyi teklif eder. Takım yolları verimlilik analizi , takım hızlarının nominal düzeye çekilmesi , paso hesabı yapılarak işlenecek parça minimum sürelerde işlenmesi için hazırlanır. Size G kodları ile beraber  parçanın nereden sıfırlanacağını ve tezgaha nasıl yerleştirileceğini gösteren ve yaklaşık işleme süresini gösteren bir rapor size verilir.